Chcete se dostat na medicínu? aneb (sk)učebnice

Chcete se dostat na medicínu? aneb (sk)učebnice

Chcete se dostat na medicínu? Nejste sami. Stejnou ambici má i dalších deset tisíc studentů.

Ne, vážně, loni se na lékařské fakulty hlásilo 12,5 tisíce uchazečů. Z nich bylo přijato ale jenom 3 105. Loni byla průměrná šance na přijetí 24,7 % - což znamená, že na řadě škol byla ještě menší (už skučíte?). Takže jestli si chcete splnit tenhle sen, nemusíte mít zrovna jedničku z matematiky, aby vám došlo, že průměrný výsledek na přijetí stačit nebude. Chce to tedy dobrou přípravu.

Ať už chodíte do kurzu nebo ne, ať už jste poslední tři roky ve škole prospali nebo ne, budete se muset učit z učebnic. Jak zní nesmrtelný citát z Básníků: „Ke studiu je zapotřebí leb ocelová a zadek olověný, jak se česky říká – sicflajš.“ Takže, dobrá, učit se. Ale z čeho?

Záleží na tom, na kterou školu a fakultu se hlásíte. Některé vydávají přímo vlastní modelové otázky – tj. otázky vzorové. Pokud je vaše vysněná fakulta vydává, tak po nich skočte, protože nic lepšího na přípravu byste si přát nemohli.

Pozor, v testech se ale nemusí vyskytovat přesně otázky z vaší knihy, budou různě modifikované a budou se vás snažit nachytat - takže mějte oči na šťopkách – jenom memorování nestačí. Přesto jsou modelové otázky výborné v tom, že si díky nim můžete učivo procvičit a zjistit, kde máte mezery, seznámíte se s jednotlivými typy otázek, které vás čekají, nacvičíte si správný způsob odpovídání a je dobré je využít i k zamyšlení nad strategií při vyplňování testu.

Pokud ta „vaše“ škola vlastní modelovky nevydává, nezoufejte. Poohlédněte se po jejich testech z minulých let a připravujte se pomocí modelových otázek instituce jiné, která nabízí stejný obor a požaduje znalosti z oblastí, které se překrývají s požadavky vaší školy. Není ovšem biologie jako biologie – na zubaře a na veterinu se požadavky mohou lišit 😉

Na druhou stranu – myslíte si, že se vás nebudou ptát na vznik a vývoj Země? Cha! Uvidíte sami. A teď k těm publikacím:

Modelové otázky k přijímacím zkouškám na Všeobecné a zubní lékařství vydává 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Všechny tři předměty – biologie, chemie i fyzika jsou v jedné knize, najdete tam samozřejmě i řešení. Dá se koupit třeba tady.

Modelové otázky pro přijímací zkoušky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se dočkaly reedice a vyšly teď v listopadu 2019. Jsou opravené, mírně upravené a podle mého názoru i trochu hezčí. Ovšem cena vás nepotěší, protože šla dost nahoru. Vyplatí se proto koupit si je v kompletu, pokud potřebujete všechny tři. Pokud ne, můžete si opatřit chemii, biologii a fyziku zvlášť.

Pokud se hlásíte na Masarykovu univerzitu, ta vzorové otázky nabízí pod názvem Modelové testové otázky k přijímacím zkouškám na LF MU (fyzika, chemie, biologie)

Modelovky vydává i Univerzita Palackého v Olomouci. Obsahují otázky z biologie, chemie a fyziky, jde však jen o tenký sešitek.

K nácviku biologie můžete využít i osvědčenou publikaci BIOLOGIE – 2050 testových otázek a odpovědí (Rubico). Jedná se už o čtvrté, doplněné vydání a pokrývá kompletně středoškolské učivo.

Pracovat můžete i se skripty Jak se dostat na vysokou – BIOLOGIE (Amos). Obsahem sešitu jsou testy shrnující středoškolskou biologii s důrazem na látku vyskytující se u přijímacích zkoušek a ukázky přijímacích testů.

Otestovat se vám pomůže i učebnice Somatologie – anatomie a fyziologie člověka, která obsahuje 630 testových otázek a odpovědí.

 

Když začnete řešit testy, hodně rychle zjistíte, kde máte díry. Abyste je zaplnili, zjistěte, jestli nemáte díry i v knihovničce. Pokrývají vaše středoškolské učebnice všechny oblasti, které jsou u přijímaček vyžadovány? 

Potřebujete-li něco bez zdlouhavých výkladů, abyste si mohli rychle osvěžit důležité pojmy a zopakovat látku, kterou jste probírali tehdy v prváku, kdy si z biologie pamatujete akorát účes spolužáka Adama, který seděl před vámi (postupně blednoucí tyrkysový přeliv), pomůže vám Odmaturuj! Z biologie (Didaktis). Kniha je to přehledná, stručná a obsahuje mraky barevných obrázků, diagramů a fotografií ilustrujících výklad středoškolské biologie.

Z biologie můžeme nabídnout i Biologii člověka pro gymnázia (Fortuna). Jedná se o 5. vydání a pojednává o anatomii a fyziologii – no, lidí.

Nejen o lidech je Genetika pro gymnázia (Fortuna).

A teď vcházíme do hájemství vědy člověku vzdálenější, přesto však pro náš život nezbytné – chemie. Tajemství života atom po atomu. Holt bez chemie by nebyla pitná voda, léky - ani ony tyrkysové vlasy fešáka Adama. Tak jdeme na to.

Doufám, že máte rádi fialovou, protože jestli jste si nečetli periodickou tabulku před spaním už od primy, je určitá pravděpodobnost, že do téhle učebnici budete zírat hodně dlouho. Odmaturuj! z chemie vám pomůže zopakovat středoškolskou chemii, obsahuje spoustu obrázků a tabulek, ale podle oboru, na který se hlásíte, nemusí ideálně pokrýt všechnu látku, kterou budete potřebovat (otrava, co?).

Ani Chemie pro každého – rychlokurz chemie si nedělá ambice na to, nabídnout kompletní přehled středoškolské látky. Obsah se blíží spíš klasické výkladové učebnici, ale důraz se klade na stručnost a  je doplněna otázkami (s odpověďmi) z každé kapitoly.

Názvosloví organické chemie – 3. vydání – Kniha obsahuje pravidla názvosloví a testy na procvičení názvosloví, učivo je označeno jako základní, rozšiřující nebo náročné.

Přicházíme k fyzice – předmětu mnoha aspirujícím medikům nejvzdálenějšímu. Pokud fyziku rádi máte a stačí vám ji stručně osvěžit a zopakovat, postačí vám třeba Odmaturuj! z fyziky. Přehledné grafické členění a definice důležitých pojmů se snadno prozkouší.

V případě, že fyziku nemusíte anebo jste ji dokonce nikdy neměli, je na místě zvolit učebnici zaměřenou víc na výklad, např. Fyzika pro každého – rychlokurz fyziky.

Ti, kteří se chtějí do fyziky pořádně zažrat, si seženou Přehled středoškolské fyziky (Prometheus) – nové vydání vyjde v polovině ledna 2020. Ale bacha, aby to s vámi neseklo! Je to pěkná bichle.

Toliko k naší nabídce učebnic pro přípravu na lékařské fakulty. Předpokládám, že náš e-book zdarma Jak se dostat na medicínu už jste si stáhli – a proto je tato poznámka úplně zbytečná.

Už máte seznam knih, které vám chybí? Prima! Tak si je sežeňte a šup šup, běžte se učit. Zkoušky budou dřív, než se nadějete. Držím vám palce!

 

29.11.2019