Jak zvládnout maturitní ročník a přijímačky

článek jak zvládnout maturitní ročník a přijímačky

Maturita nebo přijímací zkoušky na vysokou školu jsou v nedohlednu? Nenechte se uchlácholit tolika měsíci, které vás dělí od doby, než to všechno vypukne. Maturita i přijímačky vyžadují nastudování velkého objemu látky naráz a do toho musíte zvládat běžný průběh školního roku a další povinnosti. V článku vám proto poradíme, jak si všechny úkoly během následujícího školního roku rozdělit, abyste maturitou a přijímačkami prošli s úspěchem a hlavně bez zbytečných nervů a obav.

Mohlo by vás také zajímat:

Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy

Podívejte se, jak se na dostat na nejžádanější obory - stáhněte si e-booky zdarma, podívejte se na videaprávamedicínapsychologieekonomiehumanitní oboryTSP OSPPolicejní akademie ČR

Potřebujete připravit na přijímací zkoušky? Podívejte se na učebnice a kurzy k přípravě na přijímačky.

Jak se dostat na nejžádanější obory vysokých škol

 

Podzim:

Maturita: cíle, strategie a plán přípravy

-          z jakých předmětů budete maturitu skládat

-          jaké jsou nároky společné a školní části maturity: důkladně si zjistěte, jakou mají zkoušky formu a jaké znalosti se po vás vyžadují.

-          jaké materiály k přípravě budete používat: budete se učit s vlastních zápisků z hodin, z učebnic, z již hotových otázek od spolužáků nebo z internetu, nebo si materiály pro přípravu k maturitě budete sestavovat sami? Čas potřebný pro přípravu se do velké míry odvíjí od toho, co od svých podkladů očekáváte a zda už je máte po ruce nebo je budete teprve vytvářet. V této fázi se snažte získat co nejvíce materiálů, abyste měli později z čeho vybírat.

-          vyberte si literární díla k maturitě

-          jaký jste učební typ: jaký typ učení vám vyhovuje, jak rychle jste si schopní zapamatovat větší množství látky, jak zvládáte stres – ujasnění těchto otázek vám pomůže lépe zhodnotit, jakou přípravu zvolit.

-          udělejte si plán: pokud už víte, co, z čeho a jak se budete učit, je čas navrhnout si plán. Rozpočítejte si, kolik dnů zhruba máte na přípravu jedné otázky, naučení se tématu nebo přečtení knížky.

-          hlídejte si administrativu: nezapomeňte sledovat, do kdy je třeba odevzdat přihlášky (začátek prosince), seznam literárních děl (konec března)

Vysoké školy: výběr oboru

-          vybírejte vhodný obor: vysoké školy nabízí tolik oborů a vy nevíte, který si vybrat? Vycházejte ze svých dosavadních studijních zájmů, schopností, předpokladů a představ o budoucím uplatnění. Nebojte se podat si přihlášku na více škol a oborů – získáte tak více zkušeností na různých typech přijímacích zkoušek a přes prázdniny si můžete ještě rozmyslet, kam nastoupíte. Navíc budete mít „pojistku“ a když vaše preferovaná volba nevyjde, můžete se o ni pokusit další rok.

-          hledejte informace o podmínkách přijetí: zjistěte si, jaké požadavky škola má, jakou podobu mají přijímací zkoušky i kolik se minulý rok hlásilo uchazečů a kolik bylo přijato.

-          využijte adresáře a veletrhy: možná se pro vás hodí obor, na který byste sami nepomysleli a o kterém ani možná nevíte, že existuje. Pokud si chcete udělat opravdu dobrý přehled, zapátrejte v souborných adresářích na internetu (např. www.VysokeSkoly.com) nebo navštivte některý z veletrhů.

-          poohlédněte se po přípravném kurzu: stejně jako přípravu na maturitu, ani přípravu na přijímací zkoušky na vysokou školu byste neměli v žádném případě podcenit. V přípravném kurzu navíc máte větší šance na úspěch, než při samostudiu.

Zima

Maturita: studium na plný výkon

-          pusťte se naplno do učení: v listopadu byste měli mít vše rozmyšlené, zbývá proto už jen začít s učením. Jeho začátek příliš neodkládejte a snažte se dodržovat stanovený plán.

-          učte se celostně: nesnažte se hned naučit vše dopodrobna. Ze začátku je důležitější zvládnout nejdůležitější body každé otázky, na které můžete později nabalovat další poznatky.

-          najděte si „parťáka“: ve dvojici nebo větší skupině se můžete vzájemně podporovat – pomáhat si s přípravou otázek, vzájemně se přezkušovat a povzbuzovat.

-          respektujte svou paměť: člověk nejvíce zapomíná v prvních hodinách a dnech po naučení. Látku si proto po kratších intervalech pravidelně opakujte, než se vám v paměti ustálí.

-          raději více než méně: protože si nikdy nebudete pamatovat vše, co se učíte, snažte se učit vždy o trošku více, než si myslíte, že využijete.

-          motivujte se: prvotní zápal do studia je pryč a teď pro vás příprava na maturitu není nic než dřina? Naplánujte si odměnu za její zvládnutí nebo i dílčí odměny při splnění měsíční nálože učiva.

Vysoké školy: pozor na podání přihlášky

-          pohlídejte si termín odevzdání přihlášky: většina veřejných vysokých škol má termín odevzdání stanovený na konec února. Umělecké obory ale obvykle vyžadují odevzdání přihlášky již v dřívějších měsících a naopak existuje řada oborů, na které se můžete hlásit i po únoru.

-          navštivte dny otevřených dveří: máte-li už užší výběr škol či oborů, běžte si pro informace rovnou ke zdroji. Největší kumulace akcí je během ledna a února.

-          důkladně si prostudujte obsah přijímacích zkoušek: podmínky pro přijetí a náplň zkoušek je dobré si zjistit ještě před podáním přihlášky. Měli byste mít přesnou představu o tom, jakou formu zkouška má (písemná, ústní, kombinace obojího, praktická zkouška apod.) a jaké schopnosti a znalosti se po vás budou vyžadovat. Stejně jako u maturity pomůže, pokud znáte někoho, kdo přijímacími zkouškami na daný obor prošel.

-          opatřete si materiály pro přípravu: sežeňte si publikace a vzorové testy. Zvláště na žádaných oborech školy testují znalosti, které rámec střední školy překračují a učit se je budete v prvním ročníku. Vedle speciálních přípravných publikací tak nemusí být od věci ani základní skripta oboru nebo výpisky z hlavních předmětů od stávajících studentů třeba na www.Seminarky.cz.

-          spojte přípravu se studiem na maturitu: ve své přípravě na maturitu se můžete důkladněji soustředit na témata, která je možné očekávat u přijímacích zkoušek. U maturity s těmito podrobnějšími znalostmi zazáříte, využijete je zároveň u přijímacích zkoušek a ve výsledku takto zefektivníte své studium.

Jaro

Maturita: dolaďování a závěrečné přípravy

-          pilujte, co už znáte: s koncem zimy se postupně snažte nejen o základní zvládnutí látky, ale při každém opakování dodávejte podrobnosti navíc.

-          doplňte, co vám chybí: pokud stále existují otázky a učivo, na které jste se zatím ani nepodívali, snažte se to co nejrychleji dohonit.

-          zkuste si maturitu doma: napište si společné testy podle zadání z minulých let nebo se nechte rodiči přezkoušet z vybrané otázky, jako byste seděli u pravé maturity.

-          snažte se o psychickou pohodu: zvládnutí učiva je pro úspěšné složení maturity nezbytné, ale není to vše. Důležité je také dobré duševní rozpoložení, které zabrání, aby se vám v klíčovém momentu vše vypařilo z hlavy.

-          u maturity se uklidněte: k testu nebo před komisi zasedněte s pocitem, že jste svou přípravu zvládli dobře. Pomůže vám to odhodit nejistotu a s klidnou hlavou předvést, co jste se naučili.

-          pokud to nevyšlo: může se stát, že maturita z nějakého důvodu nevyjde. Pokud to potkalo vás, nevěšte hlavu, nejste jediní. Zkusit můžete podat žádost o přezkoumání výsledků a samozřejmě je pro vás otevřený opravný termín.

Vysoké školy: příprava na zkoušky

-          vyzkoušejte si testy nanečisto: školy často nabízí ukázky z testů z minulých let, najdete je i na www.KamPoMaturite.cz. Díky nim získáte přesnější obraz o tom, jak jsou testy náročné a co je tedy všechno třeba znát, ale nepřekvapí vás pak ani formální stránka zkoušky. Věnujte pozornost tomu, zda je možné mít v jejím průběhu pomůcky, kam zaznamenáváte odpovědi, kolik času na test máte a podobně.

-          naplánujte si zkouškový den: dopředu si zjistěte, kde se zkoušky odehrávají a jak se tam včas dopravíte. Ujistěte se, že máte s sebou všechno potřebné, ať už je to pozvánka, občanský průkaz nebo dostatek psacích potřeb. Nenechte tyto technické maličkosti, aby vás v rozhodující čas znervóznily.

-          připravte se na ústní pohovor: na střední škole studenti většinou zažívají spíše písemnou než ústní podobu zkoušení. Tento nezvyk spolu s tím, že u ústního pohovoru se můžete setkat s autoritami oboru, často na klidu a sebevědomí nepřidá. Dobře se proto na pohovor připravte a nespoléhejte jen na svoji spontánnost. Zatímco na vědomostní otázky se dá připravit spíše obecně, své představení, motivaci a představy o budoucím uplatnění si můžete dopředu sestavit poměrně přesně.

 

Všem maturantům přejeme výdrž a pevné nervy během celého následujícího ročníku!

 

 

20.8.2014