přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Většina veřejných a státních vysokých škol uzavírá příjem přihlášek v únoru (25 fakult a škol) a v březnu (86). I na jaře a v létě ale můžete uspět s podáním přihlášky. Rozpis podle jednotlivých škol najdete v příloze k článku. Přihlášky navíc přijímají soukromé vysoké školy (obvykle do konce září), vyšší odborné školy a jazykové školy pro pomaturitní jazykové studium. Všechny termíny pro rok 2024 najdete v kalendáři termínů, podrobnosti k jednotlivým oborům a školám pak v redesignovaném adresáři VysokeSkoly.com.
Hlavní nápor akcí, pořádaných veřejnými vysokými školami, probíhá v zimě. V dalších měsících už převažují dny otevřených dveří, které konají soukromé vysoké školy. Nenechte si utéct akce fakult, které vás zajímají.
Možná jste u nás poprvé, nebo nás znáte už nějaký ten pátek. Víte, s čím vším vám můžeme pomoci?
Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost SCIO. Tyto testy na fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek. Někdy jsou uznávány pouze vybrané termíny. Přihlásit se můžete i před podáním přihlášky na vysokou školu, v případě absolvování více pokusů se vám započítá nejlepší výsledek.
V našem přehledu najdete ty fakulty veřejných VŠ, kde se alespoň na 1 program či obor můžete dostat bez přijímací zkoušky, aniž byste o prominutí přijímaček museli žádat. Na mnoha dalších oborech vám navíc přijímací zkoušky prominou - stačí mít určitý studijní průměr, absolvovat příslušný počet let vybraný předmět, vykázat účast v olympiádě nebo soutěži z daného předmětu. Konkrétní požadavky pro rok 2024 najdete na www.VysokeSkoly.com.
Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, studentské slevy na dopravu a další. V praxi ho upravuje 7 zákonných norem, jejichž bludištěm vás provede náš článek. Podívejte se na shrnutí - zůstane mi po maturitě status studenta? Do kdy jsem studentem po VŠ/VOŠ?
TSP je přijímací zkouškou na fakulty brněnské Masarykovy univerzity (s výjimkou Farmaceutické fakulty, Lékařské fakulty, Fakulty sportovních studií a Fakulty sociálních studií). Podle informací na stránkách NSZ (únor 2024) výsledky NSZ cca 50 škol a fakult využívá místo vlastních přijímacích zkoušek nebo k nim přihlíží. Kompletní informace, vzorový test a další informace stáhnete zdarma v našem e-booku.
Psychologii, filozofii, logiku, politologii, sociologii, sociální politiku a sociální práci, historické vědy, filologii, pedagogiku, informační studia a knihovnictví, překladatelství a tlumočnictví, obecnou teorii a dějiny umění a kultury a další programy a obory lze studovat na 59 fakultách veřejných vysokých škol. Humanitní obory jsou dále v nabídce na 12 soukromých vysokých školách. Učitelské obory můžete studovat na 9 pedagogických fakultách, dvou institutech a jednom ústavu, a téměř na všech veřejných vysokých školách od uměleckých až po ekonomické či technické. Pedagogicky zaměřené obory nabízejí také soukromé vysoké školy. Učitelské, ekonomicky zaměřené obory a obory psychologie uvádíme v samostatném článku.
Do konce února 2024 přijímá přihlášky 25 fakult veřejných a státních VŠ. Konkrétní termíny uzávěrky přihlášek, přijímaček 2024 nebo dnů otevřených dveří najdete zde. Víte, jak správně vyplnit přihlášku? Všechny informace k podání přihlášky i s návodem na její vyplnění najdete v našem článku.
Obor lze v různých podobách studovat na 5 veřejných a 3 soukromých vysokých školách s akreditací MŠMT. Další programy školy nabízejí v souvisejících oborech a specializacích (manažerská psychologie, sociální práce, speciální pedagogika, sociální pedagogika a další učitelské obory). Hledáte podrobné informace včetně ukázkového testu? Stáhněte si zdarma náš e-book aktualizovaný pro rok 2024.
I v roce 2024 mohou studenti u společné části volit mezi matematikou a cizím jazykem a zůstává povinná zkouška z českého jazyka a literatury.
Lékařské, zdravovědné, ošetřovatelské, biomedicínské, veterinární a farmaceutické obory je možné studovat na 18 veřejných, jedné státní a dvou soukromých vysokých školách. Stáhněte si zdarma e-book, který obsahuje nejpodrobnější informace a ukázku vzorového testu - aktualizováno pro rok 2024. Přečtěte si rozhovory s děkany lékařských fakult v lednovém čísle časopisu nebo přímo v článku.
V článku najdete prázdniny až do roku 2028. A to na základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích. Nechybí ani informace o svátcích, které zasahují do školního roku.
Chystáte se po maturitě do práce? Nebo zvažujete přivýdělek při studiu, případně "jen" obyčejnou brigádu?
Přečtěte si dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Status studenta po maturitě, rozcestník, kam po maturitě, 2. kola přijímaček a další informace.
Dny se vám slévají jeden v druhý, vaše motivace si vzala dovolenou a úkoly na To do listu se množí rychleji než COVID-19? Nejste v tom sami! Studenti a maturanti, kteří se učíte doma (nebo se o to snažíte) – zpozorněte! Přinášíme vám soubor tipů a rad jak překonat toto těžké období. Napsaly ho pro vás studentky psychologie z Masarykovy univerzity.
Chcete se dostat na medicínu? Nejste sami. Stejnou ambici má i dalších deset tisíc studentů.
Ne, vážně, loni se na lékařské fakulty hlásilo 12,5 tisíce uchazečů. Z nich bylo přijato ale jenom 3 105. Loni byla průměrná šance na přijetí 24,7 % - což znamená, že na řadě škol byla ještě menší (už skučíte?). Takže jestli si chcete splnit tenhle sen, nemusíte mít zrovna jedničku z matematiky, aby vám došlo, že průměrný výsledek na přijetí stačit nebude. Chce to tedy dobrou přípravu.
Ať už chodíte do kurzu nebo ne, ať už jste poslední tři roky ve škole prospali nebo ne, budete se muset učit z učebnic. Jak zní nesmrtelný citát z Básníků: „Ke studiu je zapotřebí leb ocelová a zadek olověný, jak se česky říká – sicflajš.“ Takže, dobrá, učit se. Ale z čeho?
Obdrželi jste rozhodnutí o nepřijetí? Podívejte se, jaké jsou vaše šance na odvolání (do novely zákona o VŠ v roce 2016 žádost o přezkoumání rozhodnutí). Pozor, odvolání musíte podat do 30 dnů od doručení záporného vyrozumění orgánu, který rozhodnutí vydal; zmeškání lhůty vám bude prominuto jen ze závažných důvodů.
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Neudělali jste některý z předmětů státní maturity? Nebo vás "vylili" od zkoušky profilové části? Případně vás skolila chřipka a místo na potítku jste skončili v posteli? Co teď musíte udělat, jaké termíny si ohlídat, a do kdy jste považováni za studenta, čtěte v našem článku.
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Než se do toho pustíte, ujasněte si hlavně cíl akce. Chcete „jen“ udělat maturitu, nebo vám výsledky mají pomoci dostat se na vysokou?
Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si článek, které učebnice a knižní novinky vám doporučujeme pro přípravu na maturitu
Podívejte se na online maturitní kurzy.
Vyzkoušejte rychlokurz k maturitě v podobě online testů
Od té doby, co člověk usedl do školních lavic, se více či méně potýká s kolísáním nebo absencí motivace. V mém článku se dále dozvíte, jaké jsou příčiny ztráty motivace k učení, jak rozpoznat rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací a jak znovu nalézt ztracenou motivaci a pustit se s chutí do učení.
Mohlo by vás také zajímat:
Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy
Do maturitní zkoušky už není daleko a je načase nachystat si plán boje. Dobrá příprava na maturitu nespočívá jen v naučení se látky – přesouvání učiva z poznámek a knih do hlavy je jen jednou z mnoha fází celé maturitní bitvy. Mnoho studentů se například s plnou vervou pustí do učení, ale pak zjistí, že jim nezbývá čas nebo k některým tématům nemají žádné podklady. Abyste z maturitního pole neodešli poražení, zpracovali jsme pro vás společně s portálem Seminárky.cz rady a návody, jak se na velký den D připravit. Ujasníte si, kde získat další zdroje pro vypracování maturitních otázek, učebnice a materiály v tištěné podobě, jak se připravit na poslední chvíli díky e-learningu v online přípravných kurzech k maturitě, a kde získat ostré i vzorové testy k maturitě z minulých let.
Maturita nebo přijímací zkoušky na vysokou školu jsou v nedohlednu? Nenechte se uchlácholit tolika měsíci, které vás dělí od doby, než to všechno vypukne. Maturita i přijímačky vyžadují nastudování velkého objemu látky naráz a do toho musíte zvládat běžný průběh školního roku a další povinnosti. V článku vám proto poradíme, jak si všechny úkoly během následujícího školního roku rozdělit, abyste maturitou a přijímačkami prošli s úspěchem a hlavně bez zbytečných nervů a obav.
Mohlo by vás také zajímat:
Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy
Podívejte se, jak se na dostat na nejžádanější obory - stáhněte si e-booky zdarma, podívejte se na videa: práva, medicína, psychologie, ekonomie, humanitní obory, TSP OSP, Policejní akademie ČR
Potřebujete připravit na přijímací zkoušky? Podívejte se na učebnice a kurzy k přípravě na přijímačky.
Jak se dostat na nejžádanější obory vysokých škol
Chceš být režisérem, moderátorem či kameramanem? Projdi si ve 3D režii a studio, kde se studenti Vyšší odborné školy publicistiky učí svou vysněnou profesi. Postav se za kameru, studiový jeřáb, mixpult i do světla reflektorů. Reportáže v týmu či Marče a GabAne talk show? Takové je studium na VOŠP!
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
V předchozích částech maturitního seriálu jsme pro vás s portálem Seminarky.cz shrnuli základní rady, jak se připravovat na maturitu, a informace o společné části. V tomto dílu se blíže podíváme na profilovou část, která je specifická pro jednotlivé střední školy.
V minulém díle seriálu o maturitě jsme vám společně s portálem Seminarky.cz dáli tipy na obecnou strategii přípravy k vaší velké zkoušce. Tentokrát se podíváme na tři předměty, s nimiž se jako s povinnými setkáte u společné části maturity, a to český jazyk a literaturu, matematiku a cizí jazyk. Český jazyk a literaturu absolvují všichni studenti, u druhého předmětu povinné části si můžete zvolit mezi matematikou a cizím jazykem.
Obor SOCIÁLNÍ PEDAGOGIKA A TEOLOGIE. Studium zaměřeno na praxi. Ve spolupráci s ETF UK bakalářské studium PASTORAČNÍ A SOCIÁLNÍ PRÁCE. Školné 3 500 Kč/semestr, vlastní kolej. Přihlášky: http://is.jabok.cz/. Přijímací pohovor. Pro studenty klub, čajovna, zkušebna, knihovna a tělocvična.
Několikrát za rok, především na konci školního roku, semestru nebo celého studia, řeší mnoho z nás, čím obdarovat naše milé pedagogy. Pugéty květin a dárkové koše neurazí, ale nenadchnou. Zkuste být originální a vybrat dárek pro učitelku nebo učitele, který v sobě spojuje vtip i nevšední nápad a dokonce možná učitele ještě něčemu naučí – prostřednictvím zážitku.
Hledáte renomovanou vysokou školu, která vám otevře dveře k úspěšnému podnikání i uplatnění na pracovním trhu? Školu, která své absolventy připravuje především po praktické stránce? Pokud vás zajímá cestování a vše, co s ním souvisí, je Vysoká škola obchodní v Praze tou správnou volbou.
Vysoká škola manažerské informatiky, ekonomiky a práva se specializuje na tři základní obory, které jsou v dnešní době těsně spjaté a těmi jsou ekonomika, IT a právo. Studovat lze v denní i kombinované formě. Všem, kteří se rozhodují studovat VŠ doporučujeme navštívit den otevřených dveří.
První lednový týden neznamená jen nový rok, ale také začátek zkouškového období pro vysokoškoláky a pololetního zkoušení a psaní písemek pro středoškoláky. Ať už se pečlivě připravujete, nebo učení necháváte na poslední chvíli, nezapomeňte nahlédnout do naší databáze a stáhnout si materiály, které se vám budou hodit.
Pokud se rozhodujete kam po maturitě, uvažujete o jazykovém kurzu nebo autoškole, bude se vám hodit kompletní přehled škol. Teď je můžete mít vždy aktualizované ve svém telefonu. Stáhněte si zdarma novou aplikaci Adresář škol. Ke stažení na Google play.
V počítači máte hromady studijních materiálů a zdají se vám nevyužité? Je vám líto, že si vaši seminární práci do školy pořádně nikdo nepřečetl? Rádi píšete, ale nevíte kde publikovat? Na Seminárkách čekáme právě na vás!
Najdi si práci, kterou chceš, ne která na tebe v lepším případě zůstane! Na www.inwork.cz najdeš spoustu nabídek práce vhodných právě pro absolventy, a to z celé ČR. Nemáš čas denně prohledávat nabídku? Nechej si to nejnovější zdarma posílat na email :-)
Systém amerického vysokoškolského vzdělávání má určité rysy, díky nimž se odlišuje ve srovnání s nabídkou univerzit na rozvojových trzích. Dobrá americká instituce se soustředí na rozvoj kritického myšlení studentů, nabízí skutečně interaktivní a malé třídy (zejména co do srovnání s evropskými vysokými školami).
Seminárky shromažďují především studentské práce, ale v naší databázi najdete také materiály zpracované odborníky, kteří se v dané oblasti nebo tématu profesně pohybují. Abyste jich mohli využít co nejlépe, připravili jsme pro vás tento rozcestník. Přes něj se snadno a bez zbytečných průtahů dostanete k profi pracím z předmětu, který vás zajímá.
V předchozích dílech našeho seriálu sestaveného z odpovědí z ankety na www.Seminarky.cz jste se dozvěděli, jaké jsou tipy současných vysokoškolských studentů pro zdolání přijímaček a úspěšný první rok na škole. Nakonec nás zajímalo, jak jsou se svým studiem spokojení a co vidí jako jeho výhody nebo naopak nevýhody. Pokud uvažujete o studium na vysoké škole, můžete z jejich zkušeností načerpat inspiraci, na co všechno si dát při výběru školy nebo oboru pozor.
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících… Aby vaše „aklimatizace“ proběhla rychle a bez problémů, zeptali jsme se současných vysokoškoláků, jaké jsou jejich rady a tipy pro první ročník.
Kdo vám řekne lépe, jak vyzrát na studium na vysoké škole, než ti, kdo na ní studují? Oslovili jsme proto studenty veřejných i soukromých vysokých škol z celé republiky, aby nám prozradili své zkušenosti. Z výsledků ankety na www.Seminarky.cz jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace - v prvním díle o úskalích přijímacích zkoušek.
Seminární práce obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale využívá informace, argumenty nebo názory získané z dalších zdrojů. Dobrá práce s odkazy na literaturu a citacemi je nejen klíčovou součástí autorské etiky a formálních publikačních zásad, ale dokonce nám ji ukládá i zákon. Než svoji seminárku odevzdáte, přesvědčte se proto, že je dokonalá i v tomto směru. Společně s portálem www.Seminarky.cz vám poradíme, jak na to.
Zajímá vás, jak se připravit na přijímačky nebo maturitu? Co obnáší přípravné kurzy a práce lektora? Čtěte v rozhovoru s lektorkami našich přípravných kurzů Amos.
Jaké jsou termíny státní maturity? Kde si vyzkouším vzorové testy k přijímacím zkouškám? Kde seženu knihy k přípravě? Kde si můžu stáhnout maturitní otázky nebo čtenářský deník? Dočtu se někde, jak se dostat na vysokou? Mám jít do přípravného kurzu nebo to zvládnu sám? Pokud máte před sebou maturitu a přijímačky na vysokou, odpovědi najdete na KamPoMaturite.cz.
Jsme tam, kde jste vy