Kam po VOŠce? Porovnali jsme tři hlavní možnosti

PR článek evisions 2 2022

Jste v posledním ročníku vyšší odborné školy a přemýšlíte nad budoucností? Absolventi VOŠ v dalším roce nejčastěji volí tři různé cesty životem. Která bude nejlepší pro vás?

Pokračování studií na vysoké škole

Vyšší odborné školy jsou jakýmsi mezistupněm mezi školou střední a vysokou. Oproti vysoké škole je studium praktičtěji zaměřené, současně zde nejsou tak velké nároky na samostatnost studenta. Pro mnoho studentů je tedy logické, že před vysokou školou dají přednost právě „vošce“.

Pro část absolventů VOŠ je nicméně pokračování ve studiu na vysoké škole logickou volbou. Prohloubení odborných znalostí, hledání nových kontaktů i lepší pracovní uplatnění. V tom všem může vysoká škola pomoci. Na druhou stranu je nutné mít dostatek financí, nebo zajištěnou podporu od rodičů. Skloubit práci na plný úvazek a studium VŠ totiž není jednoduché, zejména v případě studia v prezenční formě.

 

Hledáte nový úhel pohledu? Za poznáním do zahraničí

I ve známé pohádce musel Honza do světa za zkušenostmi. A to ještě v době, kdy neexistovala pojištění, zejména pak pojištění cestovní, které by Honzovi na cestách ušetřilo mnoho nervů.

Studium či práce v zahraničí na nás klade mnohem vyšší nároky než v tuzemsku. Jdete do prostředí, kde nedostanete nic zadarmo. Nemáte zde rodinu, přátele, neznáte jazyk, často nespadáte do systému sociálních dávek, neorientujete se v místních předpisech a zvyklostech.

Díky tomu člověk získá v zahraničí spoustu cenných zkušeností a nový pohled na svět. Lidé se zahraniční zkušeností jsou otrlejší, umí si poradit v nesnázích a mají otevřenou mysl. To je na trhu práce velká výhoda.

 

Máte už školy dost? Na trhu práce naleznete uplatnění

I přímo z vyšší odborné školy lze ale zamířit přímo do zaměstnání v tuzemsku. Diplomovaní specialisté jsou žádanými zaměstnanci, kteří mají obvykle velmi dobré teoretické i praktické znalosti. Ambicí studovat VOŠ tito studenti prokázali, že na sobě chtějí pracovat a s maturitou se nespokojili.

Neusněte ale na vavřínech, i při zaměstnání je dnes ve většině oborů nezbytné věnovat se celoživotnímu vzdělávání.

 

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/photo/girl-in-white-crew-neck-shirt-sitting-on-brown-wooden-chair-4769478/

 

22.2.2022