VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Typ:
Zaměření:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Rozhovor s rektorkou AKCENT College

Pomaturitní studium po x té

AKCENT College je soukromá vysoká škola, která své tříleté bakalářské obory zaměřuje na vzdělávání budoucích lektorů češtiny pro cizince a lektorů angličtiny. Zeptali jsme se paní Prof. PhDr. Aleny Macurové, CSc., rektorky školy, na problematiku vysokých škol obecně a na specifika AKCENT College.

Paní rektorko, před svým příchodem do AKCENT College jste dlouhá léta působila na filosofické fakultě Karlovy university. Co Vás vedlo k tak radikální změně?

Dovolila bych si upřesnit – stále tam působím. Odpověď na otázku, proč Akcent College ... No, je přece strašně zajímavé být na úplném začátku něčeho, co by mohlo k něčemu být, tvořit to a rozvíjet, nemyslíte?

 

Ve své funkci v akreditační komisi jste posuzovala mnoho projektů a programů různých vysokých škol – mohla byste nějak zobecnit hlavní problémy těchto škol?

 

Je to už dost dávno ... Řekla bych, že v té době byl hlavní problém – mluvím jen o filologii - s všeobecným „povinným“ dělením dlouhého magisterského studia na studium bakalářské a navazující magisterské. Ne zřídka se tomuhle vnějšímu diktátu vyhovovalo tak, že se pětileté magisterské studium prostě mechanicky rozdělilo na 3 + 2 roky. Je jasné, že absolventi takhle pojímaného bakalářského studia byli – ne svou vlastní vinou – jaksi nedodělaní.

 

Co by podle Vás měla splňovat úspěšná vysoká škola – co to je úspěšná škola? – má mnoho uchazečů? Všichni její absolventi najdou práci v oboru? Má spoustu peněz? …

 

Já jsem trošku, jak říká můj syn, vykopávka, ne úplně vhodná pro dnešní dobu. Podle mne se úspěch spojuje s tím, že škola nabízí studium, které směřuje odněkud někam, a že své studenty dokáže nadchnout pro to, co studují, pro co je připravuje. A taky ještě – že se studentům ve škole líbí a pracujou s chutí. S penězi bych úspěch – aspoň tak, jako ho chápu já – zase až tak moc nespojovala.

 

Jak si stojí AKCENT College v tomto světle?

 

No, určitě dobře víme, kam naše nabídka předmětů směřuje, a naši studenti, řekla bych,  studujou s nadšením – a určitě ne jenom pro diplom. A hodně z nich, vsadila bych se, bude angličtinu nebo češtinu někdy v budoucnu opravdu učit.

 

AKCENT College nabízí pouze bakalářské programy. Co by z vašeho pohledu  mělo přinést studentům absolutorium bakalářského programu obecně? Dá se to nějak srovnat s magisterskými programy tak, jak je známe z dřívější doby, tedy bez bakalářského mezistupně?

 

Ale ony bakalářské programy nebo obory nejsou něco fuj, něco, nad čím by se měl ohrnovat nos. Aspoň ne v těch případech, kdy jsou skutečně k něčemu zaměřeny, nasměrovány. A to obory, které nabízí Akcent College, jsou.

 

Na „trhu“ je velké množství vysokých škol nabízejících vzdělání v mnoha oborech. Často se však jedná o obory s poměrně složitou uplatnitelností v praxi. Jaké uplatnění mohou najít vaši absolventi?

 

Uplatnění našich absolventů je naprosto, kdybych se chtěla dopustit narážky, pak přímo křišťálově průhledné – jsou připraveni na vyučování dospělých. Absolventi oboru Angličtina jako cizí jazyk můžou – a velmi kvalitně – vyučovat angličtinu. A když si v rámci studia udělají mezinárodně uznávaný certifikát CELTA, který nabízíme v bloku povinně volitelných seminářů, budou jako kvalifikovaní učitelé angličtiny uznáváni všude ve světě. Absolventi oboru Čeština jako cizí jazyk budou připraveni k vyučování češtiny pro cizince.

 

Jak by měl vypadat ideální vysokoškolský pedagog? Co by mu rozhodně nemělo chybět? Jeho vztah ke studentům?

 

To by bylo, kdyby se otázka měla probrat do hloubky, na dlouhé povídání. Tak snad aspoň to úplně základní: měl by být znalý svého oboru, měl by přispívat k jeho rozvoji a taky určitě by měl být – zvnějšku – ceněn jako osobnost toho oboru. Ale taky, a to je strašně důležité, by měl chtít rozumět svým studentům, ne je brát jako jakousi přítěž na cestě k dalším vědeckým metám. To neznamená, že by se studentům podbízel nebo třeba nebyl náročný, naopak: i náročností dáváte najevo, že vám na tom, kdo se s vámi na vyučování a učení podílí, záleží. Asi právě taková sounáležitost učitele se studenty dělá z učení tak příjemnou a uspokojující záležitost, aspoň myslím.

 

Jaký je pedagogický sbor na AKCENT College?

 

Řekla bych, že v něm máme spoustu významných vědeckých osobností a taky spoustu učitelů, kteří pro studenty dělají všechno, co je v jejich silách. Někdy dokonce i víc.

 

Proč, a jakým studentům, byste doporučila studium na AKCENT College?

 

Začala bych na opačné straně – Akcent College určitě není pro studenty, kteří by se chtěli ztratit v davu a v anonymitě se nějak dobrat diplomu. A naopak: Akcent College je ideální vysoká škola pro studenty, kteří chtějí být v úzkém kontaktu s učiteli a se školou vůbec,  kterým nevadí, že na ně je vidět, které baví dozvídat se nové věci – a rovnou si je v praxi zkoušet. Pokud jde o jinou stránku věci: Akcent College je pro studenty, kteří se zajímají o lingvistiku a o její pedagogické aplikace, tedy zajímají se o to, jak cizí jazyk vyučovat moderním, v zahraničí ověřeným a fungujícím způsobem. A kdyby si snad student nebyl v téhle věci úplně jistý, kdyby měl o svém budoucím působení lektora nějaké pochybnosti, může se v rámci povinně volitelných předmětů zaměřit i na jiný rozměr aplikované lingvistiky – na oblast překladu. A spolu s tím vším samozřejmě, jinak to při našem zaměření ani nejde, si každý student Akcent College během studia významně zvýší své kompetence v cizích jazycích – angličtinu třeba zvládne na úrovni blízké úrovni rodilého mluvčího. A, můžu-li, ještě jednu větu: Naši absolventi budou dobře připraveni i pro další studium.

 

Paní rektorko, děkuji Vám za Váš čas a přeji hodně úspěchů v další práci Vám a samozřejmě i vysoké škole AKCENT College.

30.8.2010


Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit